Home > Achievements > CCA Achievements > Clubs & Societies > Techno Club

Techno Club

robotics.jpg

2018

Robodance (1st) (Robocup Singapore Open)

Rescue Lind (2nd) (Robocup Singapore Open)

2nd Place - National Cospace Grand Prix and Robomakers Challenges

Silver & Bronze Awards - National Coding Competition

Robotics – Cospace  Compeition       
Robo Grand Prix – 2nd Place

Robotics – National Coding Competition (26 June 2018)     
National Primary Category - Silver Award & Bronze Award

Robotics –MakeX Competition          
Team 1 – Champion

Team 6 – 1st Runner Up

Team 7 – 2nd Runner Up

Team 9 – Teamwork Award

2016

Robocup Singapore (Open Category)

1st in robodance

2nd in roborescue

2014

Robocup Singapore Co Space & Robo Maker Challenge 2014

Participants: Nur Qamaruddin B Abdul Rahman, Seri Nur Xatikha Bte Azaman

Muhd Sulaiman B Ahmad, Mohd Akmal B Azman, Chloe Ngai Ling Xin, Aqmar Bte Mohd Zafrin

Best Dance Performance Award

 

Robocup Singapore Co Space & Robo Maker Challenge 2014

Participants: Lim Hung Yi, Nicholas Lim, Ethan Chee, Koh Ming You

Best Robot Performance in Robo Rescue Category

Robocup Singapore Co Space & Robo Maker Challenge 2014

Participants: Lim Hung Yi, Nicholas Lim, Ethan Chee , Koh Ming You

1st in Robo Rescue Category

 

National Junior Robotics Competition 2014

Participants: Lim Hung Yi, Nicholas Lim, Ethan Chee, Aqmar

1st - Open Category

2n Best Programming

 

Participants: Muhd Sulaiman B Ahmad, Yong Ya Wen, Yong Kai Qing,   

Natalie Loh, Yong Ya Yun, Goh Ray Wehn, Chong Qi Xiang, Zhuo Tianyi                     

Lim Donggeon, Yi Cheng  

2nd Best Programming

2nd Best Entrepreneurship

3rd Best Mechanical Design

 

RoboCupJunior Cospace Pei Hwa Challenge 2014

Participants: Qi Xiang, Nigel, YiCheng, Hong Yu, Tian Yi

2nd in Cospace Challenge

1st in Cospace Challenge

 

Robopreneur Competition

Participants: Chloe Ngai Ling Xin, Aqmar Bte Mohd Zafrin, Koh Ming You

3rd in National Robopreneur Organised by Admiralty Sec School

 

Robotics Cospace Challenge

1st Robo coding

2nd Grandpreur Challenge

2013

2nd Place in Open Category - National Junior Robotics Competition 2013

3rd in Best Entrepreneurship - National Junior Robotics Competition 2013

1st place in Creative Robot Design - 7th National Robopreneur Carnival at Admiralty Sec

1st in Cospace Robo-rescue

2nd in Robo-dance (Junior)

2nd in Robo-dance (Superteam)

3rd in Robo-rescue

2nd Place - Robocup Singapore Open 2013: RoboDance (Junior & Super team)

3rd Place - Robo-Rescue (Junior)

1st Place - Cospace Roborescue (Superteam)

1st Place - Robocup Co-Space Singapore Open 2013/ Cospace Recue Challenge

(Primary Category)

2012

W2 Cluster Robotics Challenge 2012 at Swiss Cottage Secondary School

1. Champion in Best Presentation Award

2. 1st runner-up in Best Presentation

3. 2nd runner-up in Best Presentation

4. Champion in Best Mission Award

5. 2nd runner-up in best mission award

6. 2nd runner-up in Best Mechanical Design Award

7. Overall Champion Team

 

River Valley High School Robotics Workshop Cum Challenge

1. 2nd Place in Surprise Mission

 

6th National Robopreneur Carnival at Admiralty Secondary School

1. 1st place in Creative Robot Design

2. 1st place for Best Booth Design

3. 3rd place for Best Technical Presentation

4. 3rd place for Most Bizarre Robot

5. Overall Champion for Thematic Challenge

 

Robocup Singapore Open 2012

1. Champion in Robodance, Junior Category

2. 3rdt place in Roborescue, Junior Category

3. 3rd place in Robodance, Superteam Category

2011

BEST CHOREOGRAPHY AWARD

at

ROBOCUP 2011, Istanbul, Turkey

Robotics Achievements

 

First in Most Creative Robot Design and 2nd in Best Mechanical Design at RoboPreneur Competion. 

RoboRescue Junior League

-1st and 2nd place

 

Robodance Junior League in the Singapore Robocup2011

- Champion

First in Most Creative Robot Design and 2nd in Best Mechanical Design at RoboPreneur Competition.

2010

Admiralty Sec. School Robopreneur Competition 2010

- 1st in Open Category

National Junior Robotics Competition 2010

- 2nd Runner-up In Best Robot Performance

National Junior Robotics Competition 2010

- 2nd Runner-up In Open Category

National Junior Robotics Competition 2010

- Won Best Mascot In Regular Category

Singapore Junior Robotics Challange 2010 Solar Sprint Race - 1st Runner-up

Singapore Junior Robotics Challange 2010 Solar Sprint Race - 2nd and 3rd Runner-up

Singapore Junior Robotics Challange 2010 Solar Sprint Race - Champion For Fastest Car Category

W2 Robotics Challenge 2010 @ Swiss Cottage Sec Sch.

- 3rd In Surprise Mission

W2 Robotics Challenge 2010 @ Swiss Cottage Sec. Sch.

- 1st In Mission 1

W2 Robotics Challenge 2010 @ Swiss Cottage Sec. Sch.

- 2nd Place In Best Mechanical Award

Digital Youth Award (International) 2010 , Robotics For Children Competition - Distinction Award